28.03.2021 r. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, Rok B, I – Parafia  pw. Macierzyństwa NMP w Zbąszynku

"W Wielkim Tygodniu sprawuje Kościół zbawcze misteria dokonane przez Chrystusa w ostatnich dniach Jego życia, poczynając od Jego mesjańskiego wjazdu do Jeruzalem. Okres Wielkiego Postu trwa do Wielkiego Czwartku. Od Mszy Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne, które trwa w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę, ma swój ośrodek w Wigilii Paschalnej i kończy się Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania" - podpowiada "List okólny Kongregacji Kultu Bożego o przygotowaniu i przeżywaniu Świąt Paschalnych".

Rozpoczęliśmy najważniejszy tydzień w ciągu roku. Dobrze byłoby patrzeć na niego w ten sposób, że każdy dzień jest naprawdę wielki i przybliża nam tajemnice z życia Jezusa. Towarzyszymy tłumowi, który woła "Hosanna Królowi Dawidowemu!"; wraz z Marią chcemy namaścić przed męką stopy Jezusa drogocennym olejkiem; razem z uczniami chcemy przygotować wieczerzę paschalną, pozwolić, aby Jezus umył nam nogi; chcemy doświadczyć miłości Chrystusa ustanawiającego Eucharystię i kapłaństwo; w Getsemani chcemy modlitewnie przygotować się na Jego mękę; na Golgocie patrzyć będziemy na Tego, który za nas umiera i wreszcie ucieszyć się chcemy z tego, że "Zwycięzca śmierci, piekła i szatana wychodzi z grobu dnia trzeciego z rana".

Łatwo przychodzi nam myśleć o tych dniach, jako przygotowaniu do Wielkanocy, ale jak podpowiada nam Kościół to są Święta Paschalne. Nie przeżyjemy zmartwychwstania, jeśli wcześniej nie pozwolimy zabrać się do Wieczernika, Ogrodu Oliwnego, Ciemnicy, czy na Golgotę. Przed nami liturgia Triduum Paschalnego w Wielki Czwartek, Piątek, Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania. Oby w każdym i każdej z nas było szczere pragnienie: "Chcę te dni przeżyć z Jezusem!". Boża łaska może naszą epidemiczną niepewność wypełnić światłem nadziei. Bo przecież z Jezusem każdy krzyż kończy się zmartwychwstaniem.

Nie zawsze się traci, kiedy się zostaje pozbawionym czegoś. (J. W. Goethe)

UWAGA!!!

Ze względu na obostrzenia sanitarne od 27 marca do 9 kwietnia br. w nabożeństwach i Mszy św. w naszym kościele może uczestniczyć 17 osób (poza służbą liturgiczną). Dlatego pierwszeństwo udziału mają rodziny, które zamówiły intencje mszalne.

Wszystkich pragnących wziąć udział w liturgii zapraszamy do uczestnictwa na zewnątrz świątyni. Zachowajmy jednak dystans od siebie (ok. 1,5 m) oraz załóżmy maseczki! Proszę, aby obok siebie przebywali członkowie jednej rodziny! Komunia Święta będzie udzielana także na zewnątrz kościoła.

Program nabożeństw i adoracji

w TRIDUUM PASCHALNYM i w Wielkanoc

Wielki Czwartek

18.30 – Modlitwa w intencji kapłanów i o nowe powołania

19.00 – Msza Wieczerzy Pańskiej

20.00 – Adoracja indywidualna (do 22.00)

Wielki Piątek

12.00 – Adoracja indywidualna

15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia idroga krzyżowa

16.00 – Adoracja indywidualna

19.00 – Liturgia Męki Pańskiej

20.00 – Adoracja indywidualna (do 22.00)

Wielki Sobota

9.00 – Adoracja indywidualna

10.00 – Poświęcenie pokarmów i adoracja indywidualna

12.00 – Poświęcenie pokarmów i adoracja indywidualna

14.00 – Poświęcenie pokarmów i adoracja indywidualna

15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia ipoświęcenie pokarmów

15.30 – Przerwa w adoracji do godziny 18.00

19.00 – Liturgia Wigilii Paschalnej

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

6.00 – Msza św. rezurekcyjna

9.00 – Msza św.

11.00 – Msza św.

12.00 – Msza św.

Poniedziałek Wielkanocny

7.30 – Msza św.

9.00 – Msza św.

11.00 – Msza św.

12.00 – Msza św.

Drodzy Parafianie i Goście,

zapraszamy na indywidualną adorację Najświętszego Sakramentu, a więc żywego Pana Jezusa w Ciemnicy i przy Grobie Pańskim w wyznaczonych godzinach!

Jest to okazja, by osobiście spotkać się ze Zbawicielem w tym świątecznym czasie i podziękować Mu za otrzymane łaski oraz powierzyć siebie i swoich bliskich.

Ks. Proboszcz